KÜTÜPHANE (BİLGİ BANKASI)

E-ticaret'te finansman ve destek kaynakları

Bir girişimin finansman ihtiyacı bulunduğu aşamaya göre farklılık göstermektedir. Bu finansmanı sağlamak için 5 ana finansman kaynağı vardır:

1. Melek yatırımcılar: Girişimcilere kendi sermayelerini kullanarak yatırım yapan ve hisse sahibi olan varlıklı kişilerdir.

2. Girişim sermayesi: Özel sermaye şirketlerinin gelişme potansiyeli yüksek ufak ve orta ölçekli işletmelerin oluşumu ve faaliyet geçmesi için yatırım yapmasıdır. Bazı kaynaklara göre girişim sermayesi melek yatırımcılar ile birlikte risk sermayesi adı altında birlikte değerlendirilmektedir. Fakat melek yatırımcılar kurumsal ve yapısal olarak girişim sermayesinden farklı olmaları dolayısıyla bu rapor kapsamında farklı başlıklar altında değerlendirilecektir.

3. Kuluçka organizasyonları ve hızlandırıcılar: Başlangıç aşamasındaki girişimlerin yatırımcı ile buluşmasına destek olurken, bu buluşma gerçekleşene kadar sermaye desteği verirler.

4. Banka kredileri: Girişimcilerin bankalardan aldıkları kredileri kapsamaktadır.

5. Hisse senedi borsası: Şirket hisselerinin halka açılması sonucu yaratılan finansmanı kapsamaktadır.

Bir girişimin bulunduğu aşama aynı zamanda finansman desteklerinin uygunluk ve erişilebilirlik derecesini de belirlemektedir. Örneğin, girişimciler özellikle fikir oluşturma ve şirket kuruluş aşamalarında bankaların ihtiyaç duyduğu teminatı göstermekte zorluk çekerler. Bu da başlangıç aşamasındaki girişimcilerin banka kredisine erişimini sınırlar. Buna ek olarak başlangıç aşamasında ya da yeni kurulmuş olduklarından ve henüz ciddi nakit akışı yaratamadıkları için bu şirketlerin hisse senedi piyasasına açılmasının da bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle başlangıç aşamasındaki girişimcilere destek büyük ölçüde melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri ve devletten gelecektir. Benzer şekilde, diğer aşamalarda şirketin ulaştığı olgunluğa ve yarattığı nakit akışına bağlı olarak banka kredileri için gereken teminatın oluşması durumu ortaya çıkmakta ve banka kredileri uygun hale gelmeye başlamaktadır. Ayrıca, belirli bir olgunluğa erişen şirketler halka açılarak finansman ihtiyaçlarını hisse senedi piyasasından da karşılayabilme noktasına ulaşabilirler. İnternet girişimleri bütün diğer girişimlerle aynı aşamalardan geçer ve her aşamada ihtiyaç duyulan finansman destek miktarı ve bunların daha doğru ve kolay sağlanabileceği kanallar paraleldir.

Yeni bir bilgi ve iletişim teknolojisi şirketi kurulurken finansman erişimi kolaylığını ölçmek ve farklı ülkeleri karşılaştırabilmek için bir finansman endeksi hazırlanmıştır1. Endeks internet girişimleri finansmanının iki kritik alanı olan melek yatırımı ağı sayısını ve girişim sermayesine ulaşma kolaylığını özetlemektedir. Bu konuda, girişimcilikte dünya liderleri sayılabilecek olan ABD ve İngiltere gibi ülkeler en yüksek endeks skorlarına ulaşmıştır.

Kaynak: bilgitoplumustratejisi.org
 
Tüm hakları eticaret.com.tr adına saklıdır!
Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.

Mobil uyumlu yazılım: www.eticaret.com.tr
Tüm hakları eticaret.com.tr adına saklıdır!
Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.

Mobil uyumlu yazılım: www.eticaret.com.tr